Фото з відкритих джерел

Цієї суботи у Стрию пройшла костюмована екскурсія містом. Сьогодні містечко більше асоціюється з базаром і можливо ще з ім’ям Бандери, як найбільш відомою постаттю краю, та мало хто знає, що на цих вулицях творилась історія залишивши містянам у спадок великий потенціал для розвитку.

Фото: Максим Саверський

Розпочалась екскурсія традиційно від пам’ятника Степану Бандері біля школи №7, в якій вчився не тільки сам провідник національно-визвольного руху, а й такі відомі люди як Лев Ребет – один з лідерів ОУН, адвокат і публіцист, Казимир Новак – стриянин, що став першою людиною у світі, яка перетнула африканський континент та Василь Нагірний – видатний політичний діяч, архітектор, за чиїм проектом побудована кожна четверта церква у Галичині. Кожна з них до сьогодні залишається витвором мистецтва.

Реконструкція Стрийського замку

Не менш цікавою є історія про Стрийський замок, що мав велике оборонне значення особливо під час набігів ординців, які до слова були частим явищем, оскільки місто знаходиться на перетині торгівельних шляхів. Тут знаходили сховище не тільки вся місцева шляхта, а й пани із сусідніх районів. Примітно, що замок не могли підкорити навіть у найлютіших боях.

Наступною зупинкою екскурсії є Стрийська синагога, вірніше її залишки, яку ще називають останньою пам’яткою втраченого світу. Мало хто сьогодні згадує, але на початку ХХ століття у Стрию жили понад 10 тисяч юдеїв, які, звісно, залишили свій слід.

Фото: Край

Варто зазначити, у Стрию є дві ікони Божої Матері, що короновані Папою Римським. І хоч вони менш відомі ніж Гошівська ікона, та чуда і зцілення створені ними не менші. Одна з них – ікона Ліської Богоматері в Успенській церкві, інша – образ Матері Божої, яка сидить на кріслі як цариця неба і землі, намальований у 1888-у році краківським художником Флоріаном Цинком у Стрийському костелі.

У Стрию є ще багато пам’яток, які варті уваги і кожна з них заслуговує на окрему статтю і навіть на окрему екскурсію, проте в цьому матеріалі згадаємо ще одну, завдяки якій Стрий асоціюється із магноліями. Йдеться про віллу Лаутербаха, споруджену в стилі романтичного модернізму в 1893-у році. Сьогодні тут знаходиться дитячий садочок, а весною біля нього цвіте розкішна магнолія. Кажуть, саме це дерево є найстаршим у Стрию.

Фото картини Ігоря Завозіна “Магнолії у Стрию”

За легендою  багатий єврей захотів зробити ландшафтний дизайн біля своєї вілли і звернувся за допомогою до відомого на той час дендролога барона Бруницького, який жив у Підгорецькому маєтку. Той погодився допомогти і відправив свого робітника – молодого і талановитого хлопця Михайла. Михайло чемно виконав своє завдання. Проте, сталося несподіване – простий хлопець і дочка багатого єврея закохались одне в одного. Батьки звісно ж були проти, адже це нечувано на ті часи. Від такого горя дівчина сильно захворіла і батько не міг знайти для неї жодного порятунку.

Тоді якийсь лікар або знахар, історія це замовчує, сказав, що є одне дерево, з листя якого треба варити чай – це єдині ліки для дівчини. Тільки біда в тому, що дерево росте лише у персидського шаха. Закоханий Михайло недовго думаючи зібрав торбинку і поїхав у Персію. Проте, зламати дерево у саду шаха – це важкий злочин, кара за який страта. І ось вже Михайло готується до смерті, та син шаха, який був закоханий у простолюдинку, випросив у батька життя для свого товариша по нещастю. А на дорогу поклав йому у кишеню насіння дерева, за яким той приїхав. Так у Стрию з’явились магнолія. Правда це чи вигадка судити вам, але магнолії вкорінилися у місто і до сьогодні залишаються його візитівкою. Їх зображують на листівках, картинах і фотографіях.

Родина з Вінниці посадила свою магнолію у Стрию

Як зазначає Михайло Шмигельський, автор проекту «Стрий – місто магнолій», у Стрию вже висаджено 350 магнолій. Так родини та діти висаджують дерева, аби залишити свій слід в історії. Перед екскурсією свою магнолію посадила родина із Вінниці.

 

 

 

Обговорення