Аналізуючи дії та заяви, які виходять з українського уряду, часом важко переконати себе, що це висока державна інституція, а не збіговисько недоуків, чи то пак, недоумків. Але якщо заяви, крім оголення інтелектуального рівня їхніх авторів, за великим рахунком біди не роблять, то от дії – почасти стають локальними катастрофами.

Тепер ближче до теми. Голова Кабінету Міністрів Олексій Гончарук днями подав у Верховну Раду законопроект Про засади адміністративно-територіального устрою України». Не будемо зараз аналізувати документ, до якого, очевидно, у народних депутатів буде чимало запитань. Звернемо увагу лише на дві новели із статті 10, якими визначається статус населених пунктів.

Отож, як сказано в законопроекті, «Місто є населеним пунктом з переважно компактною забудовою, загальною чисельністю населення не менше ніж 20 тисяч жителів, на території якого розташовані промислові і переробні підприємства, підприємства комунального господарства, житловий фонд, та який має розвинуту соціальну, комунальну і транспортну інфраструктуру.

Селище є населеним пунктом, загальною чисельністю населення не менше ніж 5 тисяч жителів, утворення та розвиток якого пов’язані з розташуванням на його території підприємств, залізничних вузлів, гідротехнічних, інших споруд і об’єктів, та який має соціальну, комунальну і транспортну інфраструктуру.

Село є населеним пунктом, загальною чисельністю населення менше 5 тисяч жителів, який має соціальну, комунальну і транспортну інфраструктуру».

Враховуючи специфіку нашого турборежимного парламенту, можна з високою долею ймовірності припустити, що законопроект буде схвалено. Що це означатиме. Як підрахував голова Львівської облради Олександр Ганущин, після ухвалення закону із карти Львівщини зникнуть 31 місто та 27 селищ. Значна частина з них має давнє історичне коріння.

Герб міста Сколе походить з XVII століття

Зупинимося детальніше на нашій окрузі. Якщо депутати підтримають урядовий документ, то статус міст втратять Миколаїв (14 915 жителів; тут і далі дані станом на 1 січня 2017 року), Жидачів (10 962), Ходорів (9 605), Сколе (6 269) і Моршин (5 874). Більше, того, Моршин незабаром може втратити навіть статус селища. Однак говорити про точну кількість населення того чи іншого міста все ж таки пасувало би після перепису населення, до чого в наших урядовців, на відміну від «сочинительства» ідіотських законопроектів, руки не доходять.

Загалом навіть важко уявити собі логіку авторів законопроекту Про засади адміністративно-територіального устрою України», які основним критерієм для статусу населеного пункту визначають кількість жителів у ньому. А що тоді, питається, робити з історією? Жидачів отримав Магдебурзьке право у 1393 році, Ходорів – у 1436-му. Тобто багато століть славні міста були містами, аж поки за них не взявся велет інтелекту Олексій Гончарук.

Але перейдемо від міст до селищ. Отож, статус селищ міського типу, згідно із законопроектом, втрачають, Гніздичів, Журавно, Нові Стрілища у Жидачівському районі, Розділ на Миколаївщині, Дашава на Стрийщині, Верхнє Синьовидне та Славське на Сколівщині.

Свою думку щодо нового законопроекту уже оприлюднив авторитетний львівський учений професор Мирон Капраль, керівник Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. «На сучасному етапі розвитку недоцільно обмежувати міський статус демографічним чинником (до 10 тис., до 20 тис. осіб і т.д.). Такий підхід не застосовувався на українських землях історично. Світовий досвід пов’язує з поняттям міста правовий статус міської громади, незалежно від кількості населення. У сусідній Польщі в останні десятиліття колишні міста повернули свій міський статус через рішення польського парламенту. Втрата міського статусу численними малими міськими осередками йтиме в суперечність із загальносвітовим цивілізаційним змінам, коли чисельність міського населення зростає», – вважає професор Капраль .

Відкриття пам’ятного знаку Магдебурзькому праву у Жидачеві

Зрештою, не конче бути професором, аби усвідомлювати всю безглуздість урядової ініціативи. Просто важко уявити, що в Україні зникнуть легендарні міста Жидачів і Ходорів, Мостиська і Городок, Добромиль і Яворів, не кажучи вже про князівський Белз і королівську Жовкву. Але схоже приборкувачу гуляйног Гончаруку і його «конторі» до лямпочки історія і здоровий глузд.

Наразі ж поки до розгляду законопроекту ще не дійшло, свою активну позицію мають задекларувати жителі міст і селищ, чий статус хочуть понизити. Можна сподіватися, що публічне декларування своєї позиціями громадами і їхніми представницькими органами, змусить Кабінет Міністрів опам’ятатися і внести до законопроекту поправки, які б корелювалися зі здоровим глуздом.

P.S. Загалом після прийняття законопроекту у його нинішньому варіанті з мапи України можуть зникнути 797 міст і селищ.

Андріан РОМАНЧУК

Обговорення