Перекриття трас, перманентні пікети під обласною адміністрацією, скандали і чорний піар – усе це не останній рік супроводжувало добровільно-примусовий процес адміністративно-територіальної реформи на Львівщині. До повної картини бракувало хіба самоспалення котрогось із голів сільрад і створення Брюховицько-Винниківського ополчення.

Жарти жартами, але, м’яко кажучи, безпорадна розгубленість влади дала своєрідний поштовх для масового народного невдоволення. Хотілося б думати, що ситуація нарешті втихомириться, однак дозволимо собі скепсис із цього приводу. Львівська облдержадміністрація скерувала на розгляд Кабінету Міністрів свій проект реформи, який, начебто, мав би бути остаточним. Наскільки в Києві готові його правити, сказати важко. Але враховуючи, що в проекті здебільшого не задоволено вимоги хронічно незгодних громад у багатьох районах, не виключено, що найбільш уперті перенесуть свою розгнівану активність під стіни уряду.

Наразі ж маємо, що маємо. І пропонуємо ознайомитися, як, за остаточною (напевно) думкою облдержадміністрації виглядатиме адміністративно-територіальний устрій Стрийщини, Жидачівщини, Миколаївщини та Сколівщини.

Нежухів поділиться грошима ЛЕОНІ зі Стриєм

У Стрийському районі заплановано створення трьох громад – найбільшою з яких буде Стрийська міська. До її складу, крім власне районного центру мають увійти ще 27 суб’єктів, а саме територіальні громади Добрівлян, Добрян, Дашави, Миртюків, Загірного, Йосиповичів, Сихова, Ходовичів, Подорожнього, Стриганців, Голобутова, Нежухова, Завадова, Заплатина, Ланів, Стрілок, Угерська, Вівні, Кавського, П’ятничан, Лисячич, Дідушич, Братківців, Жулина, Розгірчого і Семигинова.

Нежухів не хоче ділитися прибутками від ЛЕОНІ

Фактично збережеться структура існуючої Грабовецької громади. Щоправда, її планується дещо розширити і центр ОТГ може бути у Дулібах. До нового утворення на базі Грабовця і Дуліб, крім цих населених пунктів, мають увійти ще 7 суб’єктів – громади Довголук, Конюхова, Монастирця, Гірного, Любинців і двох Стинав – Верхньої та Нижньої.

До Моршинської ОТГ, крім самого міста-курорту, мають увійти громади Волі-Задеревацької, Лисович, Станкова та Долішнього. Кажуть, що зусиллями моршинських місцевих «олігархів» курорту вдалося відбитися від значної кількості навантаження, яке йому довший час настійливо пропонували у вигляді ще низки не надто багатих сіл. Місто взагалі б воліло не брати до себе нікого, крім буквально кількох сіл, де можна «поцідити» цілющої водиці, але аж такого празника Моршину, звісно, не влаштували. Мовляв, і совість треба мати.

Не буде і великої Нежухівсько-Грабовецької громади, варіант якої розглядався. Проти такого об’єднання, кажуть у районі, особливо виступало керівництво існуючої Нежухівської ОТГ. Відтак, відмовившись від запропонованого партнерства, Нежухів потрапляє до великої СтрийськоїОТГ. Очевидно, що така ситуація особливо не до вподоби керівництву Нежухова, яке прибутками від розташованого там ЛЕОНІ аж ніяк не мала наміру ділитися зі Стриєм. Останньому ж, аби не дуже тішився «леонівськими» грошима, додали ще велику і вихолощену Дашаву.

Нові Стрілища і Соколівка покидають Жидачіський район

Головною інтригою територіальної реформи в окремо взятому Жидачіському районі була доля бунтівної Новострілищанської ОТГ. 2,5-тисячна громада виявилася вельми гоноровою і ні в яку не бажала приєднуватися до сусідньої великої Ходорівської ОТГ. Перекриття трас і пікети під облдержадміністрацією зробили громаду і її голову Галину Козяр відомими на всю область. Як наслідок, вийшло «ні вам, ні вам». Нові Стрілища, згідно з проектом, взагалі припинять своє перебування у Жидачівському районі та стануть частиною Перемишлянщини (а в перспективі – майбутнього об’єднаного Золочівського району), увійшовши у склад Бібрської ОТГ. Туди ж, до слова, відправили і ще одну громаду з Жидачівщини – Соколівську.

Нові Стрілища не влаштовує жоден варіант

Усе решту у Жидачівському районі відбувається без ексцесів, принаймні публічних. Найбільшою ОТГ і надалі залишатиметься Ходорівська із Бортниківською, Вербницькою, Вибранівською, Грусятиківською, Дев’ятницькою, Жирівською, Загірочківською, Молодечненською, Отиневицькою, Піддністрянською та Чорноострівською громадами.

Новоутворена Жидачівська ОТГ складатиметься, крім самого Жидачева, із Бережницької, Вільховицької, Зарічанської і Млиниської (села Млиниська та Смогів) громад.

Фактично зберігає свій статус і склад Гніздичівська ОТГ із Гніздичівською, Рудівською, Облазницькою та Лівчицькою громадами, що, своєю чергою об’єднують низку довколишніх сіл.

До складу Журнавненської ОТГ із центром в однойменному селищі мають увійти Володимирецька, Зарічненська, Сидорівська, Чертіжська, Любшанська, Мельницька і Монастирецька громади із меншими селами.

Виглядає, що справу зроблено і, якби комусь не хотілося, адміністративно-територіальний устрій буде саме таким. Хоча залишаються невдоволені, а значить є шанс до продовження тяганини. Скажімо, у Нежухові, як було сказано вище, не приховують свого невдоволення. Ще веселіше може скластися ситуація із невгамовними Новими Стрілищами. Після появи першої інформації про приєднання ОТГ до Бібрки у громаді розпочалися протестні настрої, які наразі обмежуються епістолярними зверненнями до різноманітного «начальства». Мовляв, краще таки було приєднуватися до Ходорова, що об’єктивніше і в історичному, і в економічному аспектах. Що буде далі – побачимо, але чуття підказує, що до спокою у Нових Стрілищах ще далеко.

Андріан РОМАНЧУК

Обговорення